* Samsun Forum *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

* Samsun Forum *

..::SAMSUN KARADENİZ GENCLİK::..

PortalliAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

OKS'de 'Anadolu' derece yaptı

YazarMesaj
karawatan
4 YILDIZLI ÜYE
4 YILDIZLI ÜYE

OKS'de 'Anadolu' derece yaptı Empty
MesajKonu: OKS'de 'Anadolu' derece yaptı   OKS'de 'Anadolu' derece yaptı Icon_minitimeSalı Tem. 10, 2007 5:05 pm

OKS'de 'Anadolu' derece yaptı 2347manset4

Türkiye genelinde Matematik-Fen (MF) puan türüne göre 20, Türkçe-Matematik (TM) puan türüne göre 32 öğrenci ilk 10’a girdi. MF puan türünde dereceye giren öğrencilerin, 9’u devlet, 11’i özel okul mezunu. TM puan türünde ise dereceye giren öğrencilerin 20’si özel, 12’si devlet okulundan mezun.
Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS)
sonuçları, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açıklandı.
Çelik’in verdiği bilgilere göre, sınava başvuran 824 bin 676 adaydan, 818 bin 359’u sınava girdi. Adaylardan 14’ünün sınavı iptal edilirken, 136 adayın ise kopya taraması sonucu bazı testleri iptal edildi.
Sınavda 27 bin 277 aday her iki puan türünden de 160 baraj puanını geçemedi. Tercih yapamayacak olan bu adayların yanı sıra 59 bin 537 aday Türkçe Matematik (TM) puan türüne göre, 47 bin 269 aday da Matematik Fen (MF) puan türüne göre 160 puan barajını aşamadı.

DERECEYE GİRENLER

İstanbul Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulundan Fatih Özkan her iki puan türünden de 500 tam puan alarak birinci oldu.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in TM puan türünde 496.657 puanla ikinciliği paylaştığını açıkladığı 5 öğrenci, MF puan türüne göre 498.734 puan aldı. MF puan türüne göre 498.734, Türkçe-Matematik TM puan türüne göre 496.657 puanı alan Van Özel Serhat İlköğretim Okulu’ndan Mustafa Mete, Isparta Özel Altınbaşak Çakın İlköğretim Okulu’ndan Fatma Karakoç, TED Batman Petrol Koleji Vakfı Özel İlköğretim Okulu’ndan Ufuk Serkan Yıldırım, Ankara Anıttepe İlköğretim Okulu’ndan Begüm Aydıner ve İstanbul Özel Kartal Doğa İlköğretim Okulu’ndan Ahmet Ali Dinler Türkiye genelinde ikinci oldular.
MF puan türüne göre 497.460 puanla üçüncülüğü, Kocaeli General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulu’ndan Enes Aybar ile Muş Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu’ndan Abdülkadir Sözen paylaştı.
TM puan türüne göre ise üçüncü, 495.577 puanla Manisa Özel Doruk İlköğretim Okulu’ndan Zeynep Ölmez ile İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu’ndan Onur Can Soybir oldu.
TM puan türüne göre dördüncü, 495.477 puanla İstanbul Özel Nilüfer Coşkun İlköğretim Okulu’ndan Ömer Gaffar Ekici, MF puan türüne göre dördüncü, 495.925 puanla Kocaeli Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan Bünyamin Yetim oldu.
MF puan türünde 495.719, TM puan türünde ise 494.721 puanla Konya Özel Selçuklu Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu’ndan Alper Tahra ile Aydın Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan Gülnur Acar beşinciliği paylaştılar.
TM puan türünde 494.058 puanla Siirt Özel Celal Değer İlköğretim Okulu’ndan Eda Dayan, MF puan türünde 495.515 puanla Kırşehir Cacabey İlköğretim Okulu’ndan Murat Kaan Erdal altıncı oldu.
MF puan türünde 494.453 puanla Bursa Öğretmen Davut İlköğretim Okulu’ndan Eylem Tokat, Sakarya ****** İlköğretim Okulu’ndan İbrahim Çakır, Özel edirne İlköğretim Okulu’ndan Tayanç Tunca Molla, İstanbul Özel Kartal DOğa İlköğretim Okulu’ndan Lokman Demir ve İstanbul Özel BİLFEN Çamlıca İlköğretim Okulu’ndan Can Güler yedinciliği paylaştılar.
MF puan türünde üçüncülüğü paylaşan Kocaeli General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulu’ndan Enes Aybar ile Muş Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu’ndan Abdülkadir Sözen TM puan türünde ise 493.289 puanla yedinci oldular.
MF puan türünde altıncı olan Kırşehir Cacabey İlköğretim Okulu’ndan Murat Kaan Erdal, TM puan türünde 492.688 puanla sekizinci sırada yer aldı.
MF puan türünde ise Türkiye sekizincisi olan İzmir Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’ndan Caner Kahraman 494.363 puan aldı.

16 ÖĞRENCİ DOKUZUNCULUĞU PAYLAŞTI

TM puan türünde 16 öğrenci Türkiye dokuzunculuğunu paylaştı. 492.234 puanla dokuzuncu olan öğrencilerin isimleri şöyle:
Sinop Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Ecem Selin Akbaş Diyarbakır Özel İlkçapa İlköğretim Okulu’ndan Kardelen Türkü Saçar İzmir Özel Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu’ndan Faruk Seyfettin Çetin İstanbul Özel Kartal Doğa İlköğretim Okulu’ndan Hakan Şahin İstanbul Özel BİLFEN Çamlıca İlköğretim Okulu’ndan Anıl Akarsu TED Aydın Koleji Özel İlköğretim Okulu’ndan Kaan Ege Özgün Bursa Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan Hazal Can Çorum Bekir Aksoy İlköğretim Okulu’ndan Elif Dilşat İstanbul Özel Eğitim ve Yaşam Merkezi Okyanus İlköğretim Okulu’ndan Halilcan Sap Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ilköğretim Okulu’ndan Enes Şirin İstanbul Koç İlköğretim Okulu’ndan Orhan Aydın İstanbul Barbaros ilköğretim Okulu’ndan Mert Yıldırım Şanlıurfa Özel Çağlayan İlköğretim Okulu’ndan Mehmet Yiğitcan Yeşilata Kayseri Özel İstikbal İlköğretim Okulu’ndan Mahmut Bilal Doğan Kocaeli Özel Erkul İlköğretim Okulu’ndan Yüsra Yıldırım Konya Özel Diltaş İlköğretim Okulu’ndan Cemil Kocaman.
MF puan türünde ise 494.184 puanla İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu’ndan Kemal Erce Eşer dokuzuncu oldu.
TM puan türünde altıncı olan Siirt Özel Celal Değer İlköğretim Okulu’ndan Eda Dayan, MF puan türünde ise 493.573 puanla onunculuğa yerleşti. TM puan türünde 492.134 puanla Bursa Emirbuhari İlköğretim Okulu’ndan Mahmut Sait Okyay onuncu oldu.

İLLERİN BAŞARISI

Sınavda puan ortalamalarına göre her iki puan türünde de 1. sıraya yerleşen Burdur ili ile TM puan türünde başarı sırasına göre 10. olan Bayburt ili, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirleri geride bıraktı.
Ankara TM puan ortalamalarına göre başarı sıralamasında 8. MF puan türüne göre 7. sırada yer aldı.
İstanbul her iki puan türüne göre 43. sıraya yerleşirken, İzmir TM puan türüne göre 29. MF puan türüne göre başarı sıralamasında 25. oldu.
Dereceye giren ilk 10 öğrenci arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki özel ilköğretim okullarının öğrencileri de yer aldı.
Dereceye giren öğrenciler arasında TM puan türünde Van, Batman, Siirt, Muş, Diyarbakır ve Şanlıurfa, MF puan türünde ise Van, Batman, Muş ve Siirt illeri ilk 10 aday arasında yer aldı.
Muş Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu, TM puan türünde 7. ve MF puan türünde ise 3. çıkardı.

ÖZEL OKULLARIN BAŞARISI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde dereceye giren öğrencilerin çoğunluğunun özel ilköğretim okullarından olduğu gözlendi.
MF puan türünde dereceye giren öğrencilerin, 9’u devlet, 11’i özel okul mezunu iken, TM puan türünde dereceye giren öğrencilerin 20’si özel, 12’si devlet okulundan mezun.
• OKS Türkiye ikincisi Batmanlı Ufuk Serkan Yıldırım'ın ailesi gururlu
• TM üçüncüsü: Emeğimin karşılığını aldım

TÜRKİYE BİRİNCİSİ: BAŞARI TER KOKAR
Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav (OKS) Türkiye birincisi olan Fatih Özkan, "Başarı ter kokar, benim başarımda da aktif çalışmanın katkısı büyük" dedi.
İstanbul Özel Marmaraevleri İhlas İlköğretim Okulu’ndan Fatih Özkan, Yenibosna’daki İhlas Koleji’nde, ailesi ve öğretmenleriyle birlikte basın toplantısı yaptı. Sınavda birinci olduğunu televizyonlardan öğrendiğini belirten Özkan, bu dereceyi sistemli, düzenli ve programlı çalışmaya borçlu olduğunu söyledi.
Ailesinin ve okulunun kendisine çok iyi bir ortam hazırladığını anlatan Özkan, şöyle konuştu:
"Başarı ter kokar, benim başarımda da aktif çalışmamın katkısı çok büyük. Sınava hazırlanmak sadece test çözmekle, ders çalışmakla olmuyor.
İnsanın ruhsal bakımdan hazırlanması da önemlidir. Sınavda pek heyecan yapmamaya çalıştım. Kendimi motive ettim. Derslere çalıştığım zamanlarda ise zaman zaman sıkıldığım oldu. O zamanlar da ailem yardımıma koştu.
Hedefimi onlarla belirledim. Ailemle sohbet ettim, her konuda bana destek oldular. Özellikle annemin moral desteği de çok yararlı oldu." Fatih Özkan, gideceği okulun tercihini henüz yapmadığını belirterek, ailesi ve öğretmenleriyle yapacağı değerlendirmenin ardından bu konuda karar vereceğini sözlerine ekledi. Ayrıca Türkiye birincisi Fatih Özkan'ın Fatih Dersanesi öğrencisi olduğu bildirildi.
İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç ise Fatih Özkan’ın OKS birincisi olduğunu Milli Eğitim Bakanı’nın ağzından televizyonda duyduklarını ifade ederek, anlatılmayacak bir sevinç yaşadıklarını belirtti. Koç, Fatih Özkan’ın eğitimine ilkokul 1’den itibaren kendi kurumlarında başladığını ifade ederek, başarılı bir grafik çizmesinin ardından, 4. sınıftan itibaren burslu okuttuklarını söyledi. Fatih Özkan’ın disiplinli, terbiyeli bir öğrenci olduğunu ifade eden Koç, eğitimine katkıda bulunan İhlas Koleji öğretmenlerine teşekkür ettiğini kaydetti.
Fatih Özkan’ın babası Kimya Mühendisi Abdullah Özkan ise, küçük yaşlardan beri zekasına dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Fatih, 2 yaşında okumayı öğrendi. Hiçbirimiz yönlendirmedik.
Hiçbirimiz çalıştırmadık. Bir baktık ki televizyonun karşısında reklamlardan okumayı öğrenmiş. Daha sonraki hayatında da bu zekiliğine, sistemli ve düzenli bir çalışmayı ekleyince başarıya ulaşmış oldu.
Çocuğumuzun başarısı bizim de gurur kaynağımız oldu. Biz aile olarak sürekli kendisine inandığımızı, güvendiğimizi söyledik." Anne Nilgün Özkan ise bir okulda öğretmen olduğunu belirterek, oğluna okulunun ve dershanesinin yanı sıra kendisinin de önerilerde bulunarak katkı sağladığını kaydetti. Azminin ve sistemli oluşunun Fatih’i başarıya götürdüğünü vurgulayan Nilgün Özkan, "Tüm bunlarla birlikte Fatih’imiz, bizim ve öğretmenlerinin de sözünden çıkmayarak yola devam etti. Kendi azmiyle de birinci oldu. Hepimizi gururlandırdı" dedi.
Fatih Özkan’ın öğretmeni Fatma Dolar da, "Fatih’in 2 yaşında okumaya başladığını ailesi ilk başlarda bana söylemedi. Ben de aniden okuduğunu fark edince çok şaşırdım. Hemen ailesini aradım. Onlar da reklamlardan öğrendiğini söylediler ve o gün ailesine Fatih’in çok başarılı, ileride kendinden bahsettirecek bir öğrenci olacağını söyledim. Çünkü, daha o yaşlarda hal ve hareketleriyle de bunu gösteriyordu" diye konuştu.

1 sayfadaki 1 sayfası